Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Küçük Mecidiye Camii’nin açılışı Cuma namazı öncesi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından gerçekleştirildi.

Beşiktaş’ta bulunan ve restorasyonu için 12 milyon 680 bin lira harcanan caminin açılışına Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, ilçe müftüleri ve vatandaşlar da katıldı. Açılış töreni öncesi konuşan Numan Kurtulmuş,’’Bugün burada sıradan bir binayı açmıyoruz. Bu açıdan baktığımız zaman bir ruhun yeniden 2015 Türkiye’sinde Beşiktaş ve etrafında yaşayan vatandaşlarımızla, İstanbul ve etrafında yaşayan vatandaşlarımızla buluşmasını sağlıyoruz. Küçük Mecidiye Camii 1848’de yapılmış her tarafında ayrı bir mimari özellik bulunan fevkalade önemli şaheserlerimizden biridir. Küçük Mecidiye’dir. Çünkü büyüğüne hürmeten buraya küçük denmiştir. Yoksa sanatındaki küçüklükten dolayı değil sanatı da büyük olan Küçük Mecidiye Camii’ni açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.’’ ifadelerini kullandı.

2013 yılında restorasyonuna başlanan Küçük Mecidiye Camii, Sultan Abdülmecid Han tarafından 1848 yılında, saray mimarlarından Garabet Amira Balyan ve Nigoğos Balyan’a yaptırıldı. Küçük Mecidiye Câmii, barok üslubunda, üzeri tek kubbe ile örtülü, kare plânlı, harimi ile hünkâr mahfili kâgir malzemeyle ve tek minareli olarak inşa edilmiştir.

Kaynak : Cihan Haber Ajansı